4. Odbory po Sametu

Za koncem dějin zahněte doprava

obr 1
obr 2

Po revoluci roku 1989, přezdívané sametová, se nejen odbory, ale celá společnost ocitly v mnohem svobodnější společnosti.

Skončila vláda jedné strany, skončilo předstírání neexistující “péče” ROH – z šedého, normalizovaného života se stal život barevný – a západní.

V tom se však skrýval i jistý problém. Přehnaný optimismus a přehnané démonizování všeho státního, sociálního, nedejbože levicového – a tudíž i odborů a jakýchkoli hnutí za práva pracujících – uvolnily cestu některým porevolučním vládám a jejich reformám, jejichž záměrem dozajista nebylo učinit život pracujících jedinců lehčím. Tedy, alespoň pokud nepatřily k takzvaným horním deseti tisícům.

Tento postarší pojem v podstatě zastupuje to, co se dnes častěji přezdívá “1%” – tedy úzkou vrstvu těch nejbohatších a nejmocnějších. Kolik takových lidí reálně je a bavíme-li se spíše o majetku nebo o moci, o tom by se dala vést debata, pro jednoduchost můžeme říct, že kdokoli byl kdy na obálce Forbesu, dozajista pod toto označení spadá.

obr 3

V zájmu hájit (nejen) pracovní práva zbylých několika milionů “obyčejných” pracujících se musely odbory doslova obrodit a přijít s novými strategiemi i způsoby komunikace pro novou dobu.

Film Dědictví aneb Kurvahošigutntag režisérky Věry Chytilové byl ve své době neprávem zatracován, aby se později stal naprostou legendou. Oboje přitom ze stejných důvodů – jak dokonale vystihnul právě kulturní a společenský dopad, který mělo nové ekonomické uspořádání na český a slovenský lid. Dodnes zůstává nepřekonaným záznamem pomyslné “nové doby”, kdy “host vyhazuje vrchního”.

arrow

4.1
Peace & Love (and Money) aneb Sametová revoluce a přestavba společnosti

arrow

4.2
Haters Gonna Hate aneb Hledání místa odborů v polistopadové společnosti

arrow

4.3
Speak to Me aneb Sociální dialog v 21. století