5. Budoucnost práce

Chytrá, nebo vychytralá?

obr 1
obr 2

Historii světa práce jsme už probrali zleva i zprava. Je načase se podívat do budoucnosti. Bude připomínat spíše utopii, nebo dystopii?

Utopie je obraz světa či společnosti, ve které všechno funguje dokonale, obzvláště soužití všech lidí. Pojem je převzatý ze stejnojmenné knihy anglického filozofa Thomase Morea. Principem utopie je to, že je nenaplnitelná – jde jen o ideál, o který má ale smysl usilovat.

obr 3

Dystopie je opakem Utopie, obrazem světa či společnosti, který se vyvinul špatně (narozdíl od utopie v něm ale nemusí být špatně úplně všechno). Dystopie je velmi často využívaná v uměleckých dílech (hlavně sci-fi a “spekulativní fikce”jako knihy 1984 nebo Příběh služebnice, případně filmy Brazil, Elysium, nebo třeba Demolition Man). Dystopie často slouží jako zveličení už existující špatné tendence a jejím principem, narozdíl od Utopie je bohužel i to, že je zcela jistě naplnitelná.

obr 4

V nejpravděpodobnějším případě ani jediné – nebo obojí tak trochu. Bez křišťálové koule si nemůžeme být jistí ničím, ale můžeme se řídit tím, co nám dějiny zatím ukázaly i důkladným zkoumaním toho, co se nám už v přítomnosti děje.

Jedna věc je naopak jistá určitě – budoucnost není nikdy plně daná, což platí i pro budoucnost práce. A to, jak se k ní my sami postavíme, bude hrát možná tu nejzásadnější roli.

obr 5

Je možné, že se někdy v budoucnosti bude někdo chtít vrátit do dnešního dne a zabránit vám, abyste si přečetli tato slova?

arrow

5.1
Future Shock aneb Čtvrtá průmyslová revoluce

arrow

5.2
Automatic for the People: Současné trendy a pojmy

arrow

5.3
What's Cookin' aneb Přínosy a rizika společnosti 4.0

arrow

5.4
Bring it On aneb Digitalizace práce jako výzva