2. Pracovat a nebát se

Working class heroes

obr 1
obr 2

Bez průmyslové revoluce – o které jsme toho namluvili dost v minulé kapitole – bychom v Evropě neměli takové materiální podmínky, jaké máme. To se ale nestalo samo. Na začátku byl obrovský hospodářský růst založený na nekvalifikované a nebezpečné práci a otřesných životních podmínkách.

Takže, kdo byli ti Avengers, kteří tuhle situaci změnili? Budete se divit, ale tahle parta se jmenovala “dělnické hnutí”.

obr 3

Oops, cože? Tady vlaje rudá vlajka?

Takzvané dělnické hnutí má v celém bývalém východním bloku (to jsme třeba my, Polsko, Bulharsko, Německo, Kazachstán, Maďarsko, Slovinsko a tak dále) nelichotivý zvuk. Tato slova si přivlastnila jedna strana a jemně řečeno, k vytváření lepší budoucnosti jí nesloužila. Ve skutečnosti má ale dělnické hnutí kořeny mnohem dříve než v dobách sovětského komunismu – a bez tohoto hnutí bychom neměli dovolenou, nemocenskou, volné víkendy a podobně.

Nevěříte? Pojďte prozkoumat fascinující historii boje za to, co dnes vnímáme jako normální a trochu nudné – jako třeba osmihodinový pracovní den – ale dřív to byl naprostý sen.

arrow

2.1
Počátky odborových organizací aneb Long time ago, in a galaxy far away

arrow

2.2
Give peace a chance aneb Odbory jako strůjce sociálního smíru (1918–1939)

arrow

2.3
Ecce homo! aneb Sociální práva jsou lidská práva